Mi a Munkalebontási struktúra (WBS) és hogyan készítsük elő a projektet? (1. rész)
A Munkalebontási struktúra (WBS) ismert és bevált eszköz a komplex projektek kezelésére. Tekintsük át főbb előnyeit! Létrehozásakor gyakran úgy néz ki, mint egy fastruktúra, amely a teljes projektet kisebb részekre osztva ábrázolja, azokat könnyebben áttekinthetővé és kezelhetővé téve.
A Munkalebontási struktúra (WBS) segít a csapatmunka megfelelő tervezésében, a szükséges döntések meghozatalában és a különböző forgatókönyvek elkészítésében.
Kinek segít a WBS?
A WBS célja az egyébként összetett projektek könnyű kezelése, ami elősegíti az egyes részek átláthatóságát, így a csapat hatékonyan tud egyidejűleg a projekt több részén dolgozni, meggyorsítva a feladatok leadását.
A kreatív csapatok arra is használhatják a WBS-t, hogy a tervezők, művészek számára betekintést nyújtsanak egymás munkájába, így inspirálva egymást. A projekt részekre bontása segít az ötletek és a releváns tartalmak megosztásában. A tech csapatok klasszikus ütemtervként használhatják a WBS-t, ezzel elrendezve a komponenseket a fejlesztéshez. Azok a csapatok, amelyek tagjai távolról dolgozva működnek együtt, értékelni fogják a WBS-t, amiben követhetik ki mikor és min dolgozik.
A Munkalebontási struktúra előnyei
A WBS fő előnyei a következők:
- a projekt általános eredményére összpontosít
- felajánlja a projekt különálló részeinek szervezését
- áttekintést nyújt a projekt előrehaladásáról
- segít megjósolni a projekt fejlődését
- meghatározza a mérhető eredményeket
- biztosítja a felelősségi körök szeparálását és minimalizálja az átfedéseket
- javítja a csapat kreativitását
- segít leírni a projektterjedelmet más érintettek számára
- növeli a kommunikáció hatékonyságát
- megelőzi a zűrzavart
- lehetővé teszi a sikeres és bevált gyakorlatok megismétlését